Kondilomi: Uzroci, Simptomi i Načini Lečenja

Jelka Blog 2024-07-11

Sve što treba da znate o kondilomima: šta su, kako se prenose, klinička slika, dijagnoza i savremeni načini lečenja HPV virusa. Saveti za prevenciju.

Kondilomi: Šta Treba Znati o HPV Virusu i Načinima Lečenja

Šta su kondilomi?

Kondilomi, poznati i kao genitalne bradavice ili virusne bradavice, su posledica infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Ovo je vrlo česta polno prenosiva bolest koja može izazvati neprijatne promene na koži i sluzokoži genitalnog područja. Postoji preko 80 različitih tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući rak grlića materice.

Kako se prenosi HPV virus?

HPV se prenosi pre svega seksualnim kontaktom, ali moguće je zaraziti se i blagim dodirom dve sluzokože. Virus može preći i sa majke na dete tokom porođaja. Inkubacioni period može trajati od nekoliko nedelja do godinu dana, što otežava praćenje izvora infekcije.

Glavni simptomi i klinička slika

Kondilomi se najčešće javljaju u genitalnom i analnom području. Kod žena se obično nalaze na vulvi, u predvorju vagine ili oko anusa, dok kod muškaraca se mogu pojaviti na penisu, testisima ili u području anusa. Izgledaju kao male, mesnate izrasline koje mogu biti pojedinačne ili u grupama, često nalik na karfiol.

U početku su male i bezbolne, ali vremenom mogu narasti i izazvati nelagodnost, svrab ili čak krvavljenje. Važno je napomenuti da neki tipovi HPV virusa izazivaju promene koje su gotovo nevidljive golim okom, ali su potencijalno opasnije.

Dijagnoza i važnost drugog mišljenja

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda, a u nekim slučajevima su potrebna dodatna ispitivanja. Važno je naglasiti da su pogrešne dijagnoze česte, kao što pokazuje iskustvo gde je jedna osoba dobila tri različita mišljenja od različitih stručnjaka. Zato je uvek preporučljivo tražiti drugo, pa čak i treće mišljenje pre početka bilo kakvog lečenja.

Dostupne metode lečenja

Lečenje kondiloma može biti izazovno i dugotrajno. Najčešće metode uključuju:

  • Krioterapiju - zamrzavanje bradavica tečnim azotom
  • Laser terapiju - posebno efektna za unutrašnje kondilome
  • Hirurško uklanjanje - za veće ili upornije promene
  • Topikalne preparate - kreme i rastvori koji se nanose direktno na bradavice

Nažalost, nijedna od ovih metoda ne uništava sam virus, već samo uklanja njegove vidljive manifestacije. Zbog toga su recidivi česti i može biti potrebno ponavljati tretmane.

Prevencija i vakcine

U poslednje vreme su postale dostupne vakcine protiv najopasnijih tipova HPV virusa. Ove vakcine, koje se daju u tri doze, najefikasnije su ako se prime pre prvog seksualnog odnosa. Iako u nekim zemljama ove vakcine ulaze u obavezni kalendar vakcinacije, kod nas su još uvek samo u slobodnoj prodaji.

Vakcine su posebno važne za prevenciju raka grlića materice, koji svake godine uzima živote brojnih žena. Smatra se da vakcine u velikom procentu sprečavaju pojavu ovog karcinoma.

Kondilomi tokom trudnoće

Tokom trudnoće, usled promena u imunom sistemu, kondilomi mogu postati posebno problematični i brzo se širiti. Lečenje je neophodno sprovesti, a najčešće se koriste laserske metode koje su bezbedne i po majku i po fetus.

Zaključak i saveti

Kondilomi su neprijatno i potencijalno opasno oboljenje koje zahteva pažljiv pristup. Ključni saveti:

  • Uvek tražite više mišljenja pre početka lečenja
  • Ne paničite - ne svi kondilomi su opasni
  • Redovno obavljajte ginekološke preglede
  • Razmislite o vakcinaciji, posebno ako pripadate rizičnoj grupi
  • Tokom lečenja izbegavajte seksualne odnose kako ne biste širili infekciju

Pametno je biti informisan, ali i oprezan - mnoge promene koje liče na kondilome mogu biti bezazlene, dok neke opasne promene mogu biti skoro nevidljive. Redovni pregledi i komunikacija sa lekarima su najbolji način da se ovo oboljenje prevaziđe sa što manje posledica.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.